تبلیغات
سازه ها و جرثقیل ها

سازه ها و جرثقیل ها
طراحی و ساخت،انواع سازه فلزی،جرثقیل سقفی،جرثقیل دروازه ای،نقشه سوله،جرثقیل دروازه ای سنگ بری، 
قالب وبلاگ
ساخت،تعمیر

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
اجزاء جرثقیل

جرثقیل های سالنی ودروازه ای ازبخش های مکانیکی والکتریکی مختلفی تشکیل شده اند که به صورت اجمالی به شرح زیر می باشد.

۱- تجهیزات الکتریکی جرثقیل 

 خطوط برق رسانی : برق رسانی به جرثقیل ها به ۳ روش مرسوم به نام های  : سیستم برق رسانی  باس بار یا خط شین ، سیم بکسل و قرقره یا C ریل ، Iریل می باشد که توضیحات کامل تر را می توانید از لینک انواع سیستم های برق رسانی جرثقیل ها مشاهده کنید

تابلو برق کنترل : وظیفه برق رسانی و فرمان دادن به موتور های محرک جرثقیل و  وینچ بالابر را بر عهده دارد.طراحی مدار فرمان و استفاده از سیستم های نرم افزاری در جرثقیل ، تأثیر بسزایی در جلوگیری از اعمال شوک ومصرف انرژی بهینه ، کاهش استهلاک ترمزها و افزایش بهره وری و طول عمر الکتروموتور و کاهش هزینه های شما دارد.

            تابلو کنترل برق،تابلو برق جرثقیل            تابلو برق کنترل جرثقیل

 ریموت کنترل : ابزاری در دستان اپراتور جهت هدایت و کار با جرثقیل می باشد

                                     ریموت جرثقیل،کنترل جرثقیل،ریموت کنترل جرثقیل
۲-سیم بکسل

سیم بکسل جزئی از بالابر است که نقش مهمی در حمل بار دارد و مهمترین آیتم فرسایشی در جرثقیل محسوب می شود.
انواع سیم بکسل با مغز فولادی و مغز کنفی در انواع راست گرد ، چپ گرد و نتاب در سایز های مختلف ومتناسب با نوع کاربرد آنها تولید میشود. واحد تعمیرات ونگهداری کارخانه ها می باید همیشه از چرب بودن سیم بکسل اطمینان حاصل نموده و در زمان تعویض و جایگزینی از راست، چپ و یا نتاب بودن آن مطمئن شوند .دفرمگی ، شکستگی ، فرسودگی و نهایتا" زمان تعویض سیم بکسل را میتوان به کمک بازرسی تشخیص داد.


                                          سیم بکسل جرثقیل

3 - گیربکس جرثقیل

یک آزمایش ساده که هر کسی می تواند انجام دهد گوش کردن به صدای گیربکس است ، گیربکس بی صدا نشان از طراحی دقیق و کیفیت عالی چرخ دنده ها و قرار گرفتن در زاویه مناسب آن می باشد . این چرخ دنده است که طول عمر و زمان تعویض یک گیربکس را تعیین می کند . با در نظر گرفتن شرایط محیطی و مدت زمان کارکرد جرثقیل همواره بکوشیده تا بهترین گیربکسها با مارک و استاندارد های معتبر را تهیه  نماید .

                       گیر بکس جرثقیل                

 انتخاب صحیح گیربکس با در نظر گرفتن شرایط و محیط کاری ، تنظیم درست ترمز و رسیدگی به میزان روغن گیربکس تأثیر بسزایی در طول عمر و کاهش استهلاک آن دارد . از تولید کنندگان معتبر گیربکس به شرکتهای VEM, PGR, SEW, NORD, BREVINI, MOTOVARIO, DEMAG ، شاکرین و سهند(سازگار با الکترو موتور های موتوژن ایران) میتوان اشاره نمود.

4 - الکترو موتور

انواع الکتروموتور با رتور مخروطی و استوانه با سیستم ترمز مگنتی ، مکانیکی و هیدرولیکی جهت تمام حرکات انواع جرثقیل سقفی ، دروازه ای و بازویی با برند های  DEMAG , SEW, NORD , COEL , SIMENS , VEW , PGR با کیفیت مناسب تولیدمی شوند.به منظور انتخاب الکتروموتورها باید به توان و سرعت مورد نیاز بالابری وینچ و همچنین شرایط محیطی مانند دما ، رطوبت و گرد و غبار توجه کامل داشت.

                                       موتور جرثقیل،وینچ جرثقیل،وینچ بالابر جرثقیل،

5 - انواع ترمز جرثقیل

ترمزهای دیسکی مغناطیسی (DISK Brake magnetic )

لنت و فلکه ترمز مخروطی (Conical brake )

ترمزهای کفشکی( به عنوان ترمز اصلی یا کمکی در بالابرهای اپن وینچ کاربردی چشمگیر دارند)


۶ - چرخ جرثقیل

چرخهای جرثقیل به صورت هالوشافت و دنده ریتسری با آلیاژهای مختلف GGG70, CK 45 , MO40 و به صورت چرخ جرثقیل با توجه به نیروهای وارده ، سرعت حرکت ،  سطح اتکای ریل زیر چرخ  و آلیاژ ریل زیر چرخ  انتخاب می گردد .چرخ ها معمولا متناسب با کار برد آنهاو به منظور جلوگیری از سایش چرخها و افزایش طول عمر آن لایه بیرونی چرخ به روش القایی سخت کاری می گردد ، در این روش لایه های داخلی و هسته چرخ نرمتر می ماند تا از شکنندگی چرخ جلوگیری به عمل آید.همچنین مدلهای فسفر برنز جهت محیط های قابل اشتعال EX مورد استفاده قرار میگیرند.انتخاب درست سایز چرخ و نحوه صحیح اجرای ریل و تیرهای حمال به لحاظ دهانه و اختلاف سطح تأثیر بسزایی در عمر چرخ جرثقیل شما دارد.

چرخها در استانداردهای متفاوت و عمدتاً به صورت ذیل بر حسب میلیمتر دسته بندی می گردند:

 100   125       160     200    250   315   400    500    630  700 

                                           گیربکس جرثقیل

۷ - بلبرینگ جرثقیل

انواع بلبرینگ ، یاتاقان ،رول بورینگ ،چرخ و متعلقات هوک جرثقیل طبق استاندارد ( ABMA ) طراحی میشود .در جرثقیل با شرایط کاری قابل اشتعال سطوح اصطحکاکی از فسفر برنزساخته میشود.


۸ - ریل جرثقیل

ریلهای زیر چرخ جرثقیل در دو مدل چهارپهلو Square و تیپ A به اصطلاح راه آهنی در سایز های مختلف می باشد

ریلهای تیپ A در جرثقیلهای پرکار و با ظرفیتهای بالا و عمدتاًً درخطوط ذوب آهن و محصولات فولادی کاربرد دارد و اتصال آن بر روی تیرحمال با کلمپ و پیچ مهره انجام می پذیرد

ریلهای چهار پهلو Square در جرثقلیها تا دهانه 3۵ و ظرفیت ۳۰تن پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود ، اتصال این نوع ریلها توسط جوشکاری بر رو ی تیرهای حمال به صورت Z انجام می پذیرد

نکته : سطح مقطع ، آلیاژ و نوع شکل ریلها بر حسب تیرهای حمال اعمال r max جرثقیل و سرعت خطی آن توسط طراح سازه مشخص می گردد.

پرسنل نصاب توسط ابزار دقیق نظیر دوربین نقشه برداری و تراز و متر لیزری اقدام به نصب ریلها می نمایند.

   جدول مشخصات ریل های جرثقیل

   مشخصات ریل های جرثقیل
۹ - کمربند راهنما سیم بکسل جرثقیل

کمربند راهنمای سیم بکسل جرثقیل  همانطور که از نامش پیداست وظیفه هدایت سیم بکسل جهت چیدمان صحیح بر روی درام بالابر را به عهده دارد. همیشه کمربند راهنمای بالابر را چرب نگهدارید تا از سایش زود هنگام و خورندگی درام و سیم بکسل جلوگیری شود.

در اکثریت مدل بالابرهای سیم بکسلی ، کمربند راهنما عامل محرک قطع کن در حد بالا و پایین بالابر می باشد که درصورت حذف آن خطر برخورد قلاب جرثقیل به قسمت تحتانی بالابر و وقوع حوادث جبران ناپذیر وجود دارد

                                            کمربند سیم بکسل،عکس کمر بند سیم بکسل،کمر بند سیم بکسل
1۰ - قلاب

قلابها در دو نوع S و لنگری تولید گردیده اند و هر کدام بسته به نوع محصول و جابجایی مورد نظر شما انتخاب و مورد بهره برداری قرار می گیرد

اجزاء تشکیل دهنده یک قلاب شامل:

1- هوک که به صورت یکپارچه و فورج تهیه می گردد و نیروی بار جرثقیل را متحمل میشود.

2- بلبرینگها که وظیفه کاهش استهکاک در گردش قرقره ها حول محور را دارند

۳- قرقره ها که در طراحی بالابر جهت ایجاد تنوع در سرعت و قدرت خروجی با نسبت تبدیل قرقره ها می توان طیف گسترده ای از ظرفیت و سرعت را در اختیارداشت.
4- کفگرد که امکان چرخش آسان هوک را حول محور خود فراهم می نماید

                قلاب جرثقیل،چنگ جرثقیل

1۱ – سیستم توزین بر روی جرثقیل های صنعتی

در طراحی سیستم توزین جرثقیل با توجه به موقعیت عملکرد جرثقیل ،ظرفیت و نوع باربرداری روشهای مختلفی در نظر گرفته شده و اجرا میگردد

روش توزین مستقیم : در این روش توزین شامل نمایشگر، لودسل و متعلقات مربوطه در یک باکس مناسب قرار گرفته و به قلاب جرثقیل آویزان میگردد.با توجه به معادل بودن ظرفیت  لودسل و جرثقیل، نصب این سیستم جهت جرثقیل های با ظرفیت حداکثر   500 کیلوگرم  پیشنهاد میگردد.

روش توزین از طریق کابل ثابت : در این روش یک لودسل از نوع کششی با ظرفیت متناسب با تعداد کابل های جرثقیل در مسیر کابل ثابت جرثقیل نصب میگردد با توجه به نصب سریع،مقرون به صرفه بودن و دقت اندازه گیری 0.1 درصد ظرفیت این سیستم یکی از کاربردی ترین روشهای توزین در صنعت میباشد.

روش توزین از طریق پین لودسل : در این روش از طریق نصب یک لودسل به جای محور قرقره، میتوان با نسبت مشخص در کالیبراسیون دستگاه، جرثقیل را تجهیز به یک سیستم توزین با قابلیت اعتماد و دقت بسیار بالا نمود،این روش یکی از روشهای مرسوم در تجهیز جرثقیل ها  با ظرفیت بالا(20 تن تا 300 تن)به سیستم توزین میباشد

روش توزین از طریق اندازه گیری کشش کابل : با نصب و اتصال یک لودسل از نوع اندازه گیری کشش کابل (که مخصوص این کارطراحی و ساخته شده است) میتوان بصورت مستقیم نیروی وارد شده بر روی کابل تحت کشش را اندازه گیری و سپس با کالیبراسیون و روش اعمال ضریب تصحیح مقداردقیق وزن را نمایش داد دقت اندازه گیری در این روش پایین تر از روشهای قبلی میباشد  ولی سرعت در نصب و راه اندازی و اطمینان پذیری از مزایای این سیستم میباشد

 روش اندازه گیری از طریق توزین روی کالسکه : در این روش مجموعه(کالسکه)روی 3 تا 4 عدد لودسل متناسب با ظرفیت جرثقیل و وزن ثابت قرار می گیرد، اگرچه این روش در برخی از تولیدات شرکتهای اروپایی و آمریکایی مشاهده میگردد ولی بدلیل مشکلات اجرایی و مقرون به صرفه بودن کمتر مورد استفاده قرار میگیرد

۱۲ - میکروسوئیچها و سنسورها

 میکروسوئیچها و سنسورها به نحوی با قرار گرفتن در مسیر مدارات الکتریکی در حالات مختلف یک جرثقیل به صورت تک مرحله ای یا چند مرحله ای  ، سرعت و عملکرد آن را تحت تاثیر و کنترل خود قرار می دهند. از انواع مکانیکی آن میتوان میکرو سوئیچ سلیبی ، میکرو سوئیچ غلتکی ، میکروسوئیچ آنتنی ، قطع کن فشاری ، قطع کن دور شمار و... نام برد

از نوع سنسورها میتوان نوع مغناطیسی ، ضد تصادم نوری و... اشاره نمود

نوعی از محدود کننده ها به نام over load  موجود می باشند که وظیفه محدود نمودن بالابرها به لحاظ حمل  اضافه بار و بارهای غیر مجاز را بعهده دارند. در نمونه های پیشرفته تر آن با اتصال به نمایشگر یا سنسورهای هشدار دهنده می توان اپراتور را از وضعیت و مقدار بار حمل شده توسط جرثقیل آگاه نمود .با بکار گیری از محدود کننده ها در جرثقیل سرعت و حرکات جرثقیل در کنترل شما است که نتیجه آن کاهش در استهلاک و تداوم عمر جرثقیل خواهد بود.

                                           سیستم توزین جرثقیل سقفی

۱۳ - کابین

کابین جایگاهی است جهت  ایمنی اپراتورها از خطرهای احتمالی و عموما کاربرد آن درخطوط تولید و انبارداری یا هر مکانی که در آن از جرثقیلها  با سرعت بالا استفاده می گردد یا به جهت نوع چیدمان یا تولید محصول امکان دسترسی اپراتور از رو ی زمین وجود نداشته باشد از کابین استفاده می گردد تا اپراتور در نهایت ایمنی با دید وسیع از بالای جرثقیل ، کنترل جرثقیل را به عهده بگیرد .

کابین ها را باامکاناتی همچون شیشه های نشکن با زاویه دید بالا ، روشنایی مناسب ، عایق بندی درمقابل صدا و گرد و غبار ، سیستم سرمایش و گرمایش ، تسهیل و دسترسی در ورود و خروج ، صندلی کمک دار و قابل تنظیم می سازند.

 ۱۴ - راهبر (کلگی)

همان تیر های راهبر جرثقیل می باشد که با کمک موتورها وگیربکس سبب حرکت جرثقیل در طول سالن می شود. راهبر ها معمولا مطابق با استانداردهایی چون  CMAA , DIN , FEM در سایزهای مختلف ساخته می شوند.

                                   تیر راهبر جرثقیل سقفی،تیر راهبر جرثقیل دروازهای،تیر کلنگی
طبقه بندی: اجزاء جرثقیل،
[ جمعه 8 آذر 1392 ] [ 12:10 ق.ظ ] [ سجادی ]

نقشه سوله وسازه های فلزی و نقشه جرثقیل سقفی ودروازه ای،نقشه مخازن وپل

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی بوده و به منظور آشنایی کاربران با انواع سازه های فلزی راه اندازی شده است.
آدرس دیگر وبلاگ
www.saze2fa.ir
مشاوره و پاسخ دهی به سوالات شما باعث دلگرمی ماست. saze2fa@yahoo.com
شماره تماس 09154819200 سجادی

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد
ارائه خدمات به:

عمران سازه

تیرچه امیر

کارخانه سیمان مشهد

سپهر سازه توس

کیا گستر مشهد

فرناد بتن

سازه گستر

پایانه بار استقلال بینالود

نیک آوران خراسان

سازه سرا کاشان

شهرداری لامرد

نیروگاه گازی فردوسی مشهد

راه آهن مشهد

نیروی زمینی ارتش

اکسیژن ملائکه مشهد

کیمیا تحقیق پارس

تاژه صنعت سبزوار

تاژه صنعت اشتهارد