تبلیغات
سازه ها و جرثقیل ها

سازه ها و جرثقیل ها
طراحی و ساخت،انواع سازه فلزی،جرثقیل سقفی،جرثقیل دروازه ای،نقشه سوله،جرثقیل دروازه ای سنگ بری، 
قالب وبلاگ
ساخت،تعمیر

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
انواع سازه های فضایی و اجزای تشکیل دهنده سازه و چگونگی اتصالات سازه فضایی:

                                  انواع سازه های فضایی و اجزای تشکیل دهنده سازه و چگونگی اتصالات سازه فضایی

 سازه های فضایی شکلهای هندسی منظمی هستند که در کنار یکدیگر تکرار شده و با اتصال مکرر این اجزا شبکه ای مستحکم و یکپارچه با ساختاری سه بعدی ایجاد می کنند . این اجزا از المانهای طولی (با مقطع های مربعی ، دایره ای ، مثلثی و …) و اتصالهایی که هر روز بر انواع آنها افزوده می شود تشکیل می شود .

منبع:انجمن ژئومپیا

جنس المانهای طولی متنوع بوده و بسته به نوع مصرف آنها متغیر خواهد بود ولی معمولاً از انواع
پلاستیک و پروفیل ، فولاد و آلومینیوم استفاده می شودبه عنوان نمونه هایی از این نوع سازه ها در ایران ، پوشش مرقد مطهر امام و سقف چند غرفه نمایشگاه بین اللملی تهران را می توان نام برد . البته این نوع سازه پدیده خیلی جدیدی نیست ، زیرا گراهام بل طرحهایی از شبکه های منظم هندسی که کاربرد ساختمانی داشته باشد تهیه کرده بود . همچنین آلاچیقهای عشایر محلی ایران ، سبکی مانند این نوع سازه ها دارند ولی در دهه 60 میلادی بود که این نوع سازه ها به صورت موضوعی بین اللملی و قابل بحث مطرح شد به طوری که اولین کنفرانس بین اللملی سازه های فضایی ( فضاکار ) در سال 1966 در دانشگاه ساری انگستان برگزار شد .

دلیل شهرت ناگهانی چه می تواند باشد ؟ سازه های فضایی چه خصوصیاتی دارند که همه کشورها به آن روی آورده اند ؟

این سوال چند جواب می تواند داشته باشد :
 1. سازه های فضایی از قطعه های پیش ساخته استاندارد تشکیل می یابند که در صورت تولید انبوه ، قیمت این قطعات بسیار پایین می آید . این قطعات توسط کارگران نیمه ماهر قابل نصب هستند .
 2. یکی از مهمترین خصوصیات سازه های فضایی ، قابلیت پوشش سطحهای وسیع بدون ایجاد مانع و همچنین قابلیت پوشانیدن دهانه های بسیار بلند است که برای استفاده در امر ساختن استادیوم های ورزشی ، سالنهای چند منظوره ، آشیانه های هوایی ، سقف استخرها و … ایده آل است .
 3. سادگی ولی در عین حال زیبایی ظاهری این سازه ها توجه بسیاری از مهندسین معمار را به خود جلب کرده ، به طوری که قبل از مهندسین ساختمان ، این آرشیتکتها بودند که به این نوع سازه روی آوردند و تنوع بسیار وسیع آن ، که بویژه با پیشرفت علم کامپیوتر و ایجاد برنامه گرافیکی جدیدی بر آن افزوده شده ، قدرت خلاقیت بسیار زیادی به طراح می بخشد .
 4. دانشمندان پس از آزمایشهای زیاد ، به مقاومت بسیار زیاد انواع مختلف سازه های فضایی در مقابل بارگذاریهای سنگین متمرکز یا نامتقارن پی برده اند . سازه های فضایی دارای آنچنان نیروی پایداری و مقاومت نهایی هستند که سازه را قادر به تحمل بارگذاری موضعی بیش از حد میکند . تجربه نشان می دهد که انواع ویژه ای از شبکه های فضایی حتی در صورت صدمه دیدن ، به صورت ناگهانی فرو نمی ریزند و این ویژگی ، در صورت بروز حریق و انفجار ، اهمیت بیشتری دارد . همچنین استحکام این قابهای فضایی ، امکان جابجایی بعضی از ستونها را بدون ایجاد نقض ساختمانی می آورد .
 5. با پیشرفت تکنولوژی ، مهندسین و طراحان ، انواع جدیدی از اتصالهای ارزان قیمت را اختراع کرده اند که اتصال چند قطعه را در فضا توسط کارگران نیمه ماهر بدون هیچ مشکلی ممکن می سازد .
 6. از انجا که سازه های فضایی از نظر استاتیکی نامعین هستند بنابراین تحلیل دستی آنها با استفاده از روشهای دقیق ، کار بسیار دشواری است . این امر یکی از دلایل معوق ماندن طرحهای سازه های فضایی در گذشته بوده است ، ولی امروزه با استفاده از کامپیوترهای الکترونیکی و روشهای ریاضی نوین ، امر تحیلی سازه بسیار سریعتر و دقیق تر از گذشته صورت می گیرد . همچنین استفاده از روشهای نوین طراحی بهینه سازه با حداقل مصالح را امکان پذیر می سازد و سازه ، دس ت بالا طراحی نمی شود .
 7. سازه های فضایی یاسازه فضاکار , سازه‌های باز و جمع‌شونده هستندکه می‌توان از آنها در زمان و مکان دیگری استفاده نمود.

اشکال سازه های فضایی
از آغاز پیدایش سازه های فضایی اشکال بسیار گوناگونی به انواع آن افزوده شده که دارای طبقه بندی جامع ذیل است :

 1. داربستهای اسکلتی ( Skeleton Frameworks )
 2. سیستمهای پوسته تحت تنش ( Stressed Skin Systems )
 3. سازه های معلق ( Suspended Structures )
 4. سازه های هوای فشرده ( Pneumatic Structures )

در انواع این سازه ها ، اتصالهای مختلف که در طی مدت زمان طولانی تکمیل شده اند به کار گرفته می شوند و اکثر آنها شکل ظاهری بسیار ساده ای دارند . با استفاده از این اتصالها امکان ساختن این سازه ها به صورت دو و یا چند لایه وجود می آید و با استفاده از قطعات پیش ساخته می توان سازه های عظیمی را با هزینه کم و به آسانی ایجاد کرد .

یک نمونه از سیستمهای موفق ، سیستم گوی و لوله ( mero ) است که اتصالهایش گوی هایی با 18 سوراخ است که از جهات مختلف عضو می پذیرد و قدرت عمل زیادی را به طراح و سازنده می بخشد . یک نمونه جالب از سازه های دو لایه ، ساختمان نمایشگاه واقع در سائوپولو ، برزیل است که محوطه ای به مساحت 260 در 260 متر مربع را با تکیه بر 25 ستون و با استفاده از 48000 عضو لوله ای آلومینیومی پوشش می دهد . نمونه جالب دیگری از کاربرد سازه های فضاکار قابل جداشدن ، پارکینگ هیترو لندن است . این پارکینگ قابلیت تحمل 325 اتومبیل را داشته و استفاده از آن بسیار اقتصادی است . این نمونه ، تصور اکثر افراد را مبنی بر اینکه شبکه های فضایی فقط برای مسقف کردن محوطه بکار می روند را باطل می سازد . نمونه دیگر ، آشیانه هواپیما در لندن است که دهانه ای به طول 138 متر دارد . این سقف باید لوازمی به وزن حدود 700 تن را تحمل کند که 300 تن آن متحرک و شامل چندین دستگاه جرثقیل است که امکان تعمیرات و نگهداری هواپیما را به سهولت فراهم می آورد.

کلمه سازه فضائی اصطلاحان به کلیه سیستم های سازه اطلاق می شود که جهت انتقال با در انها بصورت برون صفحه ای و یا خارج از صفحه واحد باشد و چون هر جهتی در فضا می تواند باشد بنابر این به نام سازه فضائی معروف هستند .بنابر این نوع اتصال که مفصلی باشد نشانه ای از سازه فضائی نمی باشد و سازه ای مانند خرپا با توجه به اینکه اتصالات در آم مفصلی است اما به دلیل اینکه جهت انتقال بارها درون یک صفحه است جزء سیستم ها سازه فضائی در نظر گرفته منی شود و تنها یک نوع از خرپا ها که جهت بار ها در دو صفحه مجزا است بنام خرپای فضائی در نظر گرفته می شود مانند یک پل که خرپای کناره ها با را در صفحه قائم و عرشه با را در صفحه افقی منتقل می کند.

اتصالات در سازه فضائی همیشه بصورت مفصلی نمی باشد بلکه با توجه به نوع سیستم سازه ای مورد استفاده بصورت مفصلی یا صلب و یا نیمه صلب می باشد .اتصالات مفصلی معمولاً در سیستم های سازه فضائی که بصورت دو لایه و یا چند لایه اجرا می شوند کاربرد دارد مانند اتصالات گوی و المان (مرو) و یا سازه پرسی که اتصال در آنها لبه پرس شده اعضاء و یک پیچ با مقاومت بالا می باشد.اما در سیستم ها تک لایه به دلیل اینکه سازه باید بارهای برون صفحهای را منتقل نماید نیاز است که یا اتصالات بصورت صلب و نیمه صلب اجرا شود و یا هندسه سازه باعث پایداری سازه و انتقال بارهای برون صفحه به تکیه گاهها شود.در تصاویر ارائه شده هر توسط یکی از اعضا دو نوع از این سیستمها نمایش داده شده است که یکی سیستم تک لایه با اتصالات صلب و دیگری سیستم دولایه با اتصالات مفصلی گوی و المتن مرو می باشد.

ذکر سازه فضائی فقط به اینکه یک سازه متشکل از اعضای لوله ای با اتصالات گوی مانند باشند اطلاق نمی شود بلکه این سیستم یکی از سیستم ها سازه فضائی می باشد و سازه فضائی چه از لحاض المانهای انتقال دهنده نیرو ها انواع مختلفی دارند و چه از لحاظ نحوه اتصال المانها به یکدیگر که می توان از لحاظ نوع المان به سیستم های کابلی و یا کابل و لوله و یا کابل و شیشه و یا پروفیلهای متعارف و ... و از لحاظ نوع اتصال به اتصال گویسان و یا کاسه ای و یا صفحه ای و یا پیچ تنها و یا اتصال جوشی و یا اتصالات با اشکال مکعبی و ... نام برد
انواع متفاوت سازه فضائی چه از لحاظ هندسه سازه و چه از لحاظ سیستم سازه که کار شرکت خودم هست را براتون قرار بدم تا اولاً این موضوع که مطرح شده بود که سازه های فضائی اصلاً باربر نیستند مشخص بشه که نتنها باربر هستند بلکه بابری آنها به دلیل هندسه المانها و نحوه چیدمان آنها و وزن حجمی ناچیز سیستم سازهای و مقاومت خمشی بالای این نوع سیستم ها حتی با دهانه های بسیار زیاد بدون ستون نیز قابل اجرا هستند
ثانیاً یک موضوع دیگر را نیز دز ازتباط با سوال یکی از دوستان که عنوان کرده بود "آیا اتصالات هیچ مقاوت خمشی یا به عبارتی گیرداری دارند یا خیر " باید عنوان کنم که بله با توجه به اینکه در سازه های با سیستم مرو ( گوی و المان ) و یا تک پیچ اتصالات بصورت مفصلی در نرم افزار مدل می شوند اما در حقیقت اینگونه نبوده و اتصالات گیرداری ناچیزی دارند ام به دلیل اینکه مقدار این گیرداری ناچیز می باشد در نرم افزار برای راحتی کار و آنالیز از آن صرف نظر می شود ک این گیرداری ناچیز ناشی از مقاومت خمشی پیچ و اصطکاک لوله ها روی یکدیگر و ... می باشد اما محاسبه دقیق آن و وارد کردن آن در نرم افزار محاسباتی نیاز به کار آزمایشگاهی دارد.
سوم اینکه بر خلاف نظر یکی از دوستان که عنوان کرده بودند که اصلاً پیچ با آن قطر باری را تحمل نی کند جهت روشن شدن موضوع باید عنوان کنم که پیچ های مصرفی در این سازه ها از فولاد خشکه با مقاومت بالا یوده و در رده پیچهای سخت می باشند و به عنوان مثال یک پیچ با قطر 20 میلیمتر در این رده نیروی کششی در حدود 15 تا 24 تن که بسته به نوع پیچ متفاوت است را دارا می باشد.

اولین شخصی که کلمه سازه فضایی (SP.ST) را بکار برد تیموشکنو بود که در مقابل این کلمه از لغت (Plan structure) استفاده کرد.این لغت در حدود 30 سال قبل اشکالی نداشت اما با پدید آمدن موضوعاتی همچون مهندسی هواوفضا-سازه ، اختلافی در تفهیم لغت فوق بوجود آمد و اساتید بسیاری کوشش کردند تا این لغت را اصلاح کنند که در نهایت از لغت های Spatial و Triactive استفاده کردند و برای Plane structure از لغت Biactive استفاده نمودند.

انواع سازه های فضایی
سازه هایی که در گروه سازه های فضایی جای گرفته اند به شرح زیر تقسیم بندی می شوند :

 • شبکه های تخت یک لایه ای ( Flat single layer grids )
 • شبکه های تخت دو لایه و چند لایه ( Double-layer grids )
 • چلیک ها ( Barrel vaults )
 • گنبدها ( Domes )
 • شبکه های زین اسبی (هیپار) ( Parabolid, hyperbolic )

شبکه های تخت یک لایه ای
این نوع شبکه ها در واقع نوعی قاب مسطح هستند که امتداد بارهای وارده و خود شبکه در یک صفحه واقع نیستند.

                                           سازه فضایی


در واقع فرق بین یک شبکه و قاب مسطح در امتداد اثر بارهای موثر بر سازه می باشد.
سازه ایکه در آن بار وارده عمود بر صفحه سازه اثر میکند به شبکه موسوم است .سازه هایی نظیر سایه بانها ، عرشه پلها و ... از این نوع می باشند.شبکه تک لایه نیز شبکه ای متشکل از یک سری المان و گره است که به دو صورت مورب و موازی تولید می شوند.
در اعضای مورب هزینه تمام شده از حالت موازی بیشتر است ؛زیرا اعضای آن دارای طولهای مختلف هستند و همگی در زوایای قائمه به یکدیگر متصل نمی باشند اما شبکه مورب برای ارتفاع یا ضخامت کل یکسان از شبکه موازی سخت تر است.
شبکه های تک لایه جهت دهانه های نسبتا کم بار بکار می روند و به اشکال تخت ، نیم استوانه ای ، گنبدی و زین اسبی ساخته می شوند.

شبکه های تخت دو لایه و چند لایه
هرگاه دوشبکه مسطح در کنار هم قرار گرفت (به موازات هم) و به وسیله المانهایی به هم متصل شوند، سازه بوجود آمده را شبکه دو لایه می نامند.
شبکه های دو و چند لایه برای دهنه های 20m الی 120m بطور معمول مورد استفاده قرار می گیرد.با این شبکه ها می توان فضای زیادی را بدون قرار دادن ستونهای میانی پوشش داد؛ولیکن باید سعی نمود که ستونها کمتر حذف گردند زیرا با حذف ستونها هزینه سازه بیشتر می گردد و سازه طراحی شده غیر اقتصادی می گردد.
از شبکه های دولایه در امتداد عمودی نیز به عنوان بخشی از دیوار و یا با هر زاویه دلخواه دیگر استفاده می کنند.ارتفاع بین دو لایه برای فواصل بزرگ20/1تا 50/1 طول دهنه می باشد.

چلیک ها
سازه های چلیکی به شکل نیم استوانه ای می باشد در این نوع سازه ها معمولا ستون استفاده نشده و روی یک بدنه که به تکیه گاه متصل است قرار می گیرند.

                                       سازه فضایی


سازه های چلیکی می تواند چند دهانه باشند .این نوع سازه ها لازم است در محل اتصال چلیک ها حتما سنون داشته باشند و در این صورت نواحی مدور حالت یک تیر را خواهند داشت.

                              سازه فضاییگنبدها
اگر سازه های چلیکی در دوجهت انحنا داشته باشند گنبد بوجود می آید.ارتفاع گنبدها باید از حدود 15% قطر پایه بیشتر باشد؛ معمولا 20% قطر پایه اقتصادی ترین حالت می باشد.در دهانه بزرگ بصورت کره کامل ساخته می شود .در هر قطر Base داده شده است .افزایش ارتفاع سبب ایجاد بارهای بیشتر در شبکه می شود. انحنا بیشتر مقاومت Bucking کمانش بیشتر را تضمین می کند.

                                  انواع سازه های فضایی و اجزای تشکیل دهنده سازه و چگونگی اتصالات سازه فضایی


پوشش گنبدها را می توان طوری طراحی نمود که در پانلهای خاص از پوشش به عنوان روشنایی استفاده نمود .

شبکه های زین اسبی (هیپار)
محوه شکل گیری این سطوح بدین صورت است که یک منحنی مسطح (مولد) به موازات خودش بر روی منحنی مسطح دیگری (هادی) حرکت می کند و معمولا صفحه این دو منحنی بر هم عمودند.

                                    سازه فضایی

مزایای سازه فضاکار
سازه های فضایی بعلت پخش نیرو در جهات مختلف از استحکام توام با سبکی استثنایی برخوردار می یاشد.به نحوی که وزن آنها 35% از سازه های متداول کمتر است و بعلت استفاده حداکثر از سیستم پیش ساختگی از سرعت ساخت و نصب بیشتری برخوردار می باشد و بعلت یکپارچگی میتوان کلیه سازه و تاسیسات مربوطه را در تراز زمین سوار کرده و سپس سقف را بالا برده و نصب کرد.

سازه فضایی با گسترش فضای باز بدون ستونها مترادف است که این امر راندمان فضا را بسیار بالا می برد(تا 25%) و این گسترش در هر دو بعد براحتی میسر است .

شکل منتظم سازه های فضایی نمای خوش آیندی را عرضه می دارد که به لحاظ معماری با ارزش می باشد و از این روست که بسیاری از معماران در سالنها و مراکز اجتماعات و غیره از سقف کاذب استفاده نکرده و خود سازه را به نمایش می گذارند.
                                       
سازه های فضایی بعلت تعداد زیاد گره ها تکیه گاه لازم را برای شبکه های ارتباطی و تاسیساتی و در صورت نیاز سقف کاذب تامین کرده و از این راه موجب صرفه جویی در هزینه کلی ساختمان می باشد و همچنین امکان دارد با استفاده از گره های سازه فضایی چرثقیل یک ریلی را در هر مسیر دلخواه نصب کرد.

سازه های فضایی بعلت یکپارچگی در مقابل نیروهای افقی بارهای اتفاقی از جمله انفجارات و حملات هوایی ، از انواع دیگر سازه ها بسیار مقاوم تر می باشد.

کسب مقبولیت سریع سازه های فضایی علاوه بر جذابیت و مقاومت بیشتر نسبت به سازه های صنعتی ، بعلت اقتصادی بودن ساخت آنها ،بطور خلاصه دلایل زیر استفاده از این سازه ها را روشنتر می سازد.
 • بعلت رفتار سه بعدی آنها توزیع تنش در تمام جهات انجام می شود.
 • درجه نامعینی این نوع سازه ها بالا بوده و معمولا خرابی یک یا چند عضو باعث خرابی کل سازه نخواهد شد.
 • سختی زیاد سازه تغییر شکل حداکثر سازه را پایین می آورد.
 • آزمایش نشان داده که مقاومت آنها در مقابل آتش سوزی از بقیه سازه ها بیشتر است.
 • شبکه های دولایه ای از تعداد واحدهای مشابه که ممکن است پیش ساخته باشند تشکیل شده که حمل و نصب آنها سریع و آسان میباشد.
 • توسعه و تکمیل این شبکه ها به راحتی انجام می شود و محل تکیه گاهها در صورت لزوم می تواند تعویض شود بدون اینکه به پایداری سازه لطمه وارد سازد.
 • فاصله بین دو شبکه می تواند برای وسائل سرمایی و گرمایی و تاسیسات دیگر ساختمان بکار رود.
 • در هر شرایط آب و هوایی امکان نصب و ساخت سازه وجود دارد.
 • تجربه نشان داده که شبکه های دو لایه ای نیروهای دینامیکی ناشی از زلزله ، انفجار و غیره را بهتر از سیستمهای دیگر تحمل می نماید به شرط آنکه ستونهای سازه مقاوم و بادبندی لازم را دارا باشند.
 • شبکه های دولایه از نظر نمای ظاهری بسیار زیبا هستند و بهمین دلیل از سقف کاذب استفاده نمی شود و حتی در کلیسا ها و سالنهای اجتماعات و غیره ، نمای زیبای سازه خود به ارزش آن می افزاید.
 • شبکه های دو لایه پیش ساخته را می توان در زمان اندک با تعدادی کارگر نیمه ماهر در محل کارگاه ساخت .
 • استفاده در کف ساختمانهایی که در مناطق با مقاومت کم زمین بنا می شود .در زمینهای با مقاومت کم احتیاج به فونداسیون های گسترده در زیر ساختمان می باشیم بدین لحاظ می توان از شبکه های فضاییدر کف ساختمان نیز استفاده کرد که این مورد دارای مزایای زیر می باشد:
  • توزِیع نیروی ساختمان در سطح زیاد؛ و کم کردن فشار وارده به زمین
  • جلوگیری از رطوبت به کف ساختمان در مناطق مرطوب
  • ایجاد فضای مناسب جهت عبور لوله های تاسیساتی
  • بعلت تشابه با سقف می تواند از قیمت مناسبی برخوردار باشد
اجزای سازه فضاکار
                                        سازه فضایی
سیستم سازه فضایی از رده شبکه های Nodular که در زیر مجموعه پیوندهای گویسان (گوی تو پر) قراردارد و شامل اجزای زیر می باشد:

الف) پیونده :
شامل گویهای توپر از جنس فولاد CK45 (که به طریقه فورجینگ تولید می گردند) می باشد که به منظور ایجاد پایداری و ارتباط بین اعضای سه بعدی بکار می رود .گویها خود و اعضای مربوطشان را در یک موقعیت ثابت نگه می دارند و باعث ایجاد تعادل بین نیروهای اعضا می شوند .
                                        سازه فضایی
گویها به سه دسته تقسیم می شوند:
 1. گویهای معمولی دارای 18 سوراخ با زوایای ارتباطی 45 درجه
 2. گویهای استاندارد که برای اتصالات با زوایای خاص بکار می روند.
 3. گویهای ویژه سرستون که قسمتی از آن بصورت استوانه ای و قسمتی بصورت کروی می باشد.
             ب) عضوها:
شامل لوله های گالوانیزه و مخروطی می باشد .
این مجموعه دارای لوله های مستقیم بوده که دو انتهای آن بریده شده و سر آن بوسیله مخروطی که اتصال آن را به سایر قطعات امکان پذیر می باشد با جوشکاری CO2 بصورت نیمه اتوماتیک متصل می گردد.

               سازه های فضایی

مخروطی ها دارای دو نوع فشاری و کششی می باشد که در نوع کششی ضخامت قسمت نشیمنگاه مخروطی از سایز مشابه فشاری بیشتر می باشد .در حالت کششی جهت انتقال نیروی کششی از پیچ به لوله ها و بالعکس مورد استفاده قرار می گیرد و در حالت فشاری جهت انتقال نیرو میان اسلیو و لوله عمل می کند.

ج) پیچها :
اجزای کششی در شبکه ها بوده که در کلاس سختی 8/8 و 9/10 بکار می روند.
پیچها یک اتصال جداشدنی بوده و جهت انتقال نیرو از آن کمک گرفته میشود .در شبکه های فضایی با سیستم مرو پیچ در حالت کششی عمل میکند و نیروی کششی از گل پیچ به نشیمنگاه مخروطی انتقال پیدا می کند.
                                          سازه های فضایی

چ) اسلیوها:
اجزای فشاری در شبکه ها بوده که از فولادهای با مقاومت بالا به دو صورت شیاردار و سوراخدار تولید می گردد و جهت محکم نمودن پیچها در داخل گوی نیز استفاده می شود.
                                         سازه های فضایی

اسلیوها به شکل شیاردار و سوراخدار تولید می شوند.


سازه فضا کار (Space Structure) به سازه ای اطلاق می شود که سه بعد دارد . که این سازه ها در مقابل سازه های صفحه ای (plane structure) مانند خرپاهای صفحه ای قرار می گیرند که بیش از دو بعد ندارند. بطور دقیق تردر حالت سازه صفحه ای بارهای خارجی و داخلی در صحفحه ای منفرد وارد می شوند، که همان صفحه ای است که شامل خود سازه نیز می شود .

درسازه های فضا کار ترکیبی از بارهای خارجی ؛ بارهای داخلی و جابجایی های سازه بر فراز یک صفحه مفنرد توسعه می یابد .این تعریف یک تعریف کلی از سازه های فضا کار است . در عمل سازه فضا کار به مجموعه ای از سازه ها اطلاق می شود که شامل تیرها طاقهای گنبدی گنبدها برج ها شبکه های کابلی سیستم های پوسته ای ترکیبات تاشو و اشکال کششی است . سازه های فضا کار دامنه بزرگی از اشکال و سازه های ساخته شده با مواد مختلف مثل فولاد آلومونیم چوب بتن کامپوزیتهای مسلح فیبری شیشه و یا ترکیبی از این موارد را شامل می شود .

سازه های فضا کار از نظر اسمی به سه گروه تقسیم می شوند :
 1. سازه های فضا کار شبکه ای 'lattice space structures' که شامل المانهای طولی معمولی جدا از هم است.
 2. سازه های فضا کار پیوسته 'continuous space structures' که شامل اجزایی مانند دالها پوسته ها و جلد ها می شود .
 3. سازه های فضا کار دو وجهی 'biform space structures' که شامل ترکبی از اجزای جدا و پیوسته است .
لازم به ذکر است که این سازه ها میتوانند فضایی به طول 300 متر را بدون ستون پوشش دهند!

سازه های فضا کار دارای ویژه گیهای خاصی به شرح زیر می باشد:
 • دهانه :
  سیستم سازه فضاکار قادر به پوشاندن دهانه های بزرگ با حداقل مواد مصرفی می باشد.(فولاد مصرفی در سازه فضاکار 3/1 کمتر از سازه های متداول دیگر می باشد)
 • سرعت نصب :
  به علت پیش ساخته بودن قطعات سرعت عملیات مونتاژ و نصب بسیار بالا و اقتصادی می باشد.
 • وزن کم و قابلیت جابجایی :
  سازه فضاکار دارای وزن کم بوده و قابلیت جابجایی با دست را دارا می باشد.
 • انعطاف پذیری در طراحی :
  سازه فضاکار قابلیت افزایش و کاهش سطح را دارا بوده و امکان جابجایی ستونها بدون اینکه خطری برای سازه فضاکار ایجاد گردد میسر می باشد.
 • مقاومت در برابر نیروهای دینامیکی :
  سازه فضاکار مقاومت بالاتری در برابر بارهای دینامیکی همچون زلزله انفجار بارباد در مقایسه به سازه های متداول دیگر از خود نشان می دهد.
 • عبور تاسیسات :
  از فضای بین دولایه در شبکه های فضایی به راحتی می توان جهت عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی استفاده نمود.
 • ظاهر زیبا:
  سازه فضاکار از نظر نمای ظاهری بسیار زیبا بوده و نیازی به استفاده از سقف کاذب در این سازه نیست.
 • ایمنی سازه :
  • سختی زیاد سازه تغیر شکل سازه را پایین می آورد.
  • درجه نامعین این نوع سازه بالا بوده و معمولا خرابی موضعی باعث خرابی کل سازه نمی گردد.
  • بعلت رفتار سه بعدی، توزیع تنش در تمام جهات انجام می گردد.


به عنوان نمونه هایی از این نوع سازه های فضایی در ایران ، پوشش مرقد مطهر امام و سقف چند غرفه نمایشگاه بین اللملی تهران ،مشهد و...را می توان نام برد.

منبع:انجمن ژئومپیا
طبقه بندی: مهندسی عمران (سازه های فلزی)،
[ شنبه 10 فروردین 1392 ] [ 10:41 ق.ظ ] [ سجادی ]

نقشه سوله وسازه های فلزی و نقشه جرثقیل سقفی ودروازه ای،نقشه مخازن وپل

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی بوده و به منظور آشنایی کاربران با انواع سازه های فلزی راه اندازی شده است.
آدرس دیگر وبلاگ
www.saze2fa.ir
مشاوره و پاسخ دهی به سوالات شما باعث دلگرمی ماست. saze2fa@yahoo.com
شماره تماس 09154819200 سجادی

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد
ارائه خدمات به:

عمران سازه

تیرچه امیر

کارخانه سیمان مشهد

سپهر سازه توس

کیا گستر مشهد

فرناد بتن

سازه گستر

پایانه بار استقلال بینالود

نیک آوران خراسان

سازه سرا کاشان

شهرداری لامرد

نیروگاه گازی فردوسی مشهد

راه آهن مشهد

نیروی زمینی ارتش

اکسیژن ملائکه مشهد

کیمیا تحقیق پارس

تاژه صنعت سبزوار

تاژه صنعت اشتهارد